fot. nad.
By dobrze czuć się w środku...
Po każdym lecie przychodzi jesień... Przewidywalność może wydawać się nuda, ale my jednak zachęcamy do tego, żeby wykorzystać ją, jako przewagę. Przed nami pora roku ze znacznie gorszą pogodą za oknem, co sprzyjać będzie spędzaniu czasu wolnego w domu. Jest to zatem doskonały moment na to, żeby przygotować i przeobrazić nasze wnętrza w przytulne gniazdka. Jak to zrobić? Przeczytajcie.
2017-09-12, 17:54Jesień ma oczywiście swoje uroki i potrafi zachęcić do spędzania czasu również poza domem. Nie ma przecież nic piękniejszego od długich jesiennych spacerów po chodnikach pokrytych różnokolorowymi liśćmi. Gdyby jednak pogoda nie zachęcała do wyjścia, zadbajcie o to, żeby dobrze czuć się wśród własnych czterech ścian.

Po pierwsze: odświeżenie!

Pamiętajmy o tym, żeby przewietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Przyjemny zapach rozprzestrzeni się w Waszych domach po tym, jak zawiesiście świeżo wyprane, lekko mokre firany czy zasłony. Pościel - poza tym, że należy ją zmieniać co najmniej raz na dwa tygodnie - również wietrzymy. Należy ją też prać w temperaturze min. 60 stopni, bo tylko wtedy pozbędziemy się roztoczy. Jeśli pościel wykonana jest z delikatnej tkaniny, po wypraniu w niżej temperaturze, należy ją dodatkowo oczyścić z pozostałych roztoczy prasowaniem. Pięć minut i żelazko załatwi sprawę. Ręczniki i ścierki kuchenne wymieniamy - im częściej, tym lepiej. Pamiętajmy też, żeby dobrze je rozwiesić, bo wtedy wyschną szybciej. Nie chcemy przecież zapachu butwiejącej tkaniny w naszej łazience.

Po drugie: oświetlenie wnętrza!

Pokój dzienny - dywersyfikacja i barwa to podstawa

Jeśli planujemy oświetlenie dużego pokoju pamiętajmy o tym, aby było w nim przynajmniej kilka różnych źródeł światła z możliwością regulacji jego natężenia. Dobrym rozwiązaniem w pokoju dziennym czy sypialni będzie postawienie na lampę wiszącą i podłogową - wtedy oświetlenie można dostosować do pory dnia i aktualnych potrzeb. Światło powinno być rozmieszczone równomiernie, ale praktycznie. Dlatego klasycznym, dobrym rozwiązaniem jest lampka na stoliku przy sofie, umożliwiająca wieczorne czytanie ulubionej książki.

Jedną z cech światła, która pozwala na wiele kombinacji i rozwiązań, jest jego natężenie. Nie zapomnij jednak o tym, że równie ważna jest jego barwa (ciepła, zimna, neutralna) odpowiedzialna za tworzenie nastroju. Zastanów się, jak zazwyczaj spędzasz czas w salonie lub innym pomieszczeniu, i przy pomocy specjalistów w salonach, dopasuj odpowiednie oświetlenie do swoich potrzeb.

Popularnymi barwami światła stosowanego do oświetlenia ogólnego są: barwa dzienna, chłodno-biała, biała, ciepło-biała. Są to barwy uniwersalne, na które warto zdecydować się wtedy, gdy nasz salon pełni różne funkcje w zależności od pory dnia. W pokoju dziennym najważniejszy jest gust i nasze indywidualne potrzeby. Ciekawe efekty można uzyskać mieszając barwy, właśnie w ten sposób najłatwiej kreować atmosferę - mówi Karol Jaworek, ekspert Agata S.A. ds. oświetlenia.

Twórz klimat dzięki podświetlanym meblom

Mniej oczywistym, a bardzo praktycznym rozwiązaniem o walorach dekoracyjnych, jest wykorzystanie mebli z funkcją podświetlania. Jest to sprytny zabieg aranżacyjny, dający możliwość personalizacji wnętrza i doboru odpowiednich dodatków. Światło wtedy jest delikatne i ma służyć nadaniu przestrzeni klimatu, czy elegancji.

Podświetlenie LED doskonale sprawdza się w witrynach ze szklanymi elementami. Białe lub kolorowe światło delikatnie rozprasza się na całej powierzchni półki, podkreślając stające na nich elementy dekoracyjne takie jak np. waza czy szklane akcesoria. Wtedy ten efekt uzyskuje wzmocnienie. Ważne, aby zachować umiar - czasem jeden podświetlany mebel np. komoda czy witryna wystarczą, aby nadać wnętrzu smaku - mówi Arkadiusz Jasiński, ekspert Agata S.A. ds. mebli skrzyniowych.

Królowa klimatu - sypialnia

Myśląc o pokoju, który najbardziej zasługuje na uwagę przy kreowaniu odpowiedniego nastroju, większość z nas postawi prawdopodobnie na sypialnię. Dla wypoczynku i właściwej regeneracji po całym dniu powinniśmy zaaranżować ciepłe, delikatne światło o barwie poniżej 6000 K. Jeśli lubimy czytać przed snem, nie zapomnijmy o lampce na stoliku nocnym. Sprawdzi się ona znacznie lepiej, niż intensywne źródło światła. Jeśli wolimy postawić na pełen relaks zrezygnujmy czasem ze sztucznego światła i zapalmy kilka świec - sypialnia to odpowiednie miejsce na tego typu dekoracje.

Ciekawym pomysłem są też kinkiety, czyli lampki pełniące głównie funkcję zdobienia. Warto wiedzieć, że oświetlenie ścienne potrafi modyfikować optycznie przestrzeń: skierowane do góry (np. kinkiety) wizualnie zwiększy przestrzeń, natomiast skierowane do dołu zbuduje intrygujący nastrój, tworząc jednocześnie wrażenie obniżenia stropu. Oświetlenie jest trudne do samodzielnej aranżacji, wymaga wiedzy i wyobraźni przestrzennej. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty w Salonie pokazując np. rozkład pomieszczenia - dodaje Karol Jaworek, ekspert Agata S.A. ds. oświetlenia.

Ostatecznie to, na jakie oświetlenie zdecydujemy się urządzając mieszkanie, będzie miało duży wpływ na to, jak się będziemy w nim później czuć i w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Dlatego warto pamiętać o tym, aby przy doborze i rozmieszczeniu lamp myśleć w dużej mierze w sposób funkcjonalny.

Po trzecie: dodatki!

Za sprawą dodatków uzyskamy przytulne wnętrze bez remontów i przy niewielkich nakładach finansowych. W aranżacji nie może zabraknąć wazonów, kubków i talerzy, poduszek - ostatnio bardzo popularne są poduszki-supełki, dostępne w różnych kolorach czy kocyków. W sypialni warto postawić na pościel w jasnych kolorach, świeczki i świeczniki oraz lampkę nocną. Bardzo modnym dodatkiem są cotton balls lub inne łańcuchy świetlane, na przykład wykonane metodą origami, które dodają ciepłego klimatu. Dzięki dodatkom można wprowadzać wzory geometryczne, tylko pamiętajmy o umiarze. Bardzo funkcjonalne są również wszelkie pojemniki i pudełka do przechowywania drobiazgów. Ich cena jest zazwyczaj niewygórowana, przez co można sobie pozwolić na kilka kompletów, w zależności od aktualnych potrzeb. Wnętrze urozmaicą też ramki ze zdjęciami. [AJ]