fot. Inowrocławianka.pl
#Hello: Dziś o tym, co jutro
Mamy 314. dzień roku. Nie mamy dobrych wieści pogodowych na ten weekend. Chmury, a z nich możliwy deszcz. Imieniny obchodzą Lena, Leon oraz Andrzej i Stefan. Mamy też Dzień Młodzieży, Dzień Jeża oraz Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju. Jutro Narodowe Święto Niepodległości.
2017-11-10, 08:55Kalendarium

Osoba, która urodziła się 10 listopada (według książki Jana Starży-Dzierżbickiego) "Pragnie władzy i nie lubi krytyki innych. (...) Jest aktywnym i bardzo wynalazczym, zwłaszcza w kierunku odkrywania rozmaitych sposobów prowadzących do jego celów i opanowywania zdobyczy. Stawia dzielnie czoło wszelkim niebezpieczeństwom - i w ten sposób potrafi opanować namiętności tłumu." Swoje 133. urodziny obchodziłaby dziś pisarka i publicystka Zofia Nałkowska. Warto jest również wspomnieć, że 27 lat temu (tak, 27 lat temu!) swoją premierę miał film "Kevin sam w domu" w reżyserii Chrisa Columbusa.

Kalendarium

Przypominamy, że dziś w związku z planowanym uruchomieniem zmodernizowanego systemu informatycznego Wydział Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym będzie czynny do godziny 15.00, a nie do 17.00, jak w każdy piątek.

Przypominamy również, że z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości zmianie ulegnie funkcjonowanie następujących obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji - Inowrocławska Terma przy ul. Świętokrzyskiej 107 czynna od godz. 10.00 do godz. 18.00, Kryta Pływalnia "Wodny Park“ przy ul. Toruńskiej 46 - 48 czynna od godz. 10.00 do godz. 22.00, zaplecze socjalno - noclegowe przy ul. Rakowicza 93 czynne całodobowo, pozostałe obiekty OSiR w dniu 11 listopada będą nieczynne.

Co będzie?

O godz. 9.00 na strzelnicy przy ZSP nr3 w Inowrocławiu odbędą się II Wewnątrzszkolne Zawody Strzeleckie z Karabinka Pneumatycznego o Puchar Dyrektora "Mechana".

O godz. 12.00 na sali gimnastycznej III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi odbędą się Mistrzostwa Powiatu Inowrocławskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce ręcznej dziewcząt. O tej samej godzinie w auli szkoły rozpocznie się "Spotkanie pokoleń" z okazji Święta Niepodległości. Tegoroczne spotkanie poświęcone będzie żołnierzom Armii Krajowej i ich powojennym losom.

O godz. 16.00 w inowrocławskiej hali rozpocznie się Turniej Koszykówki z okazji Święta Niepodległości.

O godz. 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W programie występ wychowanków MDK oraz uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu, pokaz musztry i degustacja marcińskich rogali.

W kinie od piątku

Oprócz filmu “Listy do M.3", który w pierwszy tygodniu będzie można obejrzeć w godzinach 13.45, 16.00, 18.15, 19.30, 20.30, 21.45 i dodatkowo w sobotę i niedzielę o 11.15 jest również kilka innych premierowych projekcji. Katastroficzny "Geostorm", którego reżyserem jest Dean Devlin zawiera sceny, które nagrywane były w obiektach NASA w Nowym Orleanie. Film można obejrzeć o godz. 17.00 - 2D napisy. Druga z propozycji to "Suburbicon" komedia/kryminał, wyreżyserowana przez Georga Clooneya. Motywem przewodnim filmu jest fraza "po trupach do szczęścia" - godz. 19.00 - 2D napisy. Natomiast dla najmłodszych - animacja "Potworna rodzinka" - godz. 15.30 - 2D dubbing. Po cały repertuar zapraszamy tutaj.

11 listopada w Inowrocławiu

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.30, gdzie odprawiona zostanie w intencji Ojczyzny msza święta w kościele pw. Zwiastowania NMP. Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy uroczystości przejdą, w asyście orkiestry dętej Inowrocławskich Kopalń Soli "Solino" SA oraz kompanii honorowej Garnizonu Inowrocław, pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich przy ul. Orłowskiej, gdzie odbędzie się manifestacja patriotyczna. Po południu - w godz. 15.00-18.30 w hali widowiskowo-sportowej odbędzie się natomiast impreza z gęsiną w roli głównej. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Bieg Niepodległości - Dorośli w trasę wyruszą o godz. 14.00. W związku z tym przypominamy, że będą utrudnienia w ruchu drogowym na trasie biegu: Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków - ul. Wierzbińskiego - al. Niepodległości - ul. Błażka - ul. Kiełbasiewicza - ul. Szarych Szeregów - ul. Kusocińskiego - skrzyżowanie z ul. Wojska Polskiego - ul. Piłsudskiego - ul. Wierzbińskiego - plac przed Halą Widowiskowo - Sportową. Będą również czasowe utrudnienia w parkowaniu pojazdów przed halą. Od godz. 10.00 rozpocznie się również Leśny Bieg Niepodległości w Balczewie, który organizuje stowarzyszenie Sport4Life. Impreza ma charakter rodzinny - poza głównym biegiem oraz biegami dla dzieci na różnych dystansach w trzech kategoriach wiekowych, będą też zabawy i konkursy z nagrodami, ognisko i ciepły posiłek.

O godz. 14.30 w auli Katolickiej Szkoły Podstawowej przy ul. Wojska Polskiego odbędzie się spotkanie z "żywą historią" poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu - "Bitwa o Inowrocław. 2-6 stycznia 1919 r." W programie przedpremierowy pokaz cyfrowego albumu, mini konkursy z nagrodami oraz prezentacja mundurów i uzbrojenia. Wiele rzeczy będzie można dotknąć i przymierzyć.

Święto Niepodległości w regionie

W Pakości obchody rozpoczną się mszą świętą w Kościele pw. św. Bonawentury o godz. 11.00. O godz. 12.00 natomiast rozpoczną się uroczystości na pakoskim Rynku. Będą występy dzieci i młodzieży, pokazy wyszkolenia taktycznego i samoobrony, wystawa sprzętu strzeleckiego, koncert pieśni patriotycznych oraz degustacje rogali świętomarcińskich oraz żurku kujawskiego. O godz. 12.00 rozpoczną się też Gminne Obchody Święta Niepodległości w Dąbrowie Biskupiej. W Janikowie uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 w Kościele Parafialnym pw. Bł. Michała Kozala. W Kruszwicy obchody rozpoczną się o godz. ok 11.50 złożeniem kwiatów na grobie Powstańców Wielkopolskich. Potem będzie msza święta oraz koncert "Niepodległa w słowie i muzyce".