fot. Inowrocławianka.pl
#Hello: święto placków ziemniaczanych
Imieniny obchodzą Stanisław, Stanisława, Alojzy, Arkadiusz, Jan, Mateusz, Mikołaj oraz Wiktor. Mamy też Międzynarodowy Dzień Niewidomych, Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki oraz Dzień Placków Ziemniaczanych! Czy wiecie jakich ziemniaków używać do tego typu dania?
2017-11-13, 09:10Kalendarium

Kto się urodził 13 listopada jest - "Ostrożny, dyplomatyczny - potrafi być nieprzenikniony". 211 lat temu urodziła się kobieta, która stała się symbolem walki o niepodległość - Emilia Plater. Natomiast 93 lata temu Władysław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla za wybitny epos narodowy, powieść "Chłopi". Jeden z amerykańskich publicystów, w swojej złośliwości pisał, że „było dwóch głównych kandydatów do nagrody – Stefan Żeromski i Władysław Reymont, ponieważ jednak większość Polaków wolała Żeromskiego, jurorzy wybrali Reymonta”.

Niezbędnik

Przypominamy, że jeszcze tylko jutro będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę prac Magdaleny Abakanowicz. Na wystawie w Galerii Miejskiej zaprezentowane zostały prace z kolekcji grupy CIECH, przekazane przez Abakanowicz w dowodzie wdzięczności za nieustające wsparcie jej działalności artystycznej. Ekspozycję można oglądać w godzinach funkcjonowania obiektu. Dziś galeria jest zamknięta, jutro wystawę będzie można zwiedzić w godz.12.00-18.00.

Co będzie

W godz. 10.00-14.00 na sali gimnastycznej SP nr 1 Gniewkowo odbywać się będą Mistrzostwa Powiatu Inowrocławskiego Szkół Podstawowych w mini piłce ręcznej dziewcząt. Natomiast w godz. 12.30-15.00 na hali sportowej OSiR w Inowrocławiu rozegrane zostaną mistrzostwa w piłce ręcznej chłopców.

O godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Ireny odbędzie się koncert nadzwyczajny. Utwory Chopina zagra pianista z Chin Xin Luo. Przypominamy, że Xin Luo jest laureatem specjalnej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt.

O godz. 20.00 na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków rozpocznie się bezpłatny trening biegowy z wykwalifikowanym trenerem lekkiej atletyki. Wydarzenie organizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji BiegamBoLubię.

Hello

Dziś swoje święto mają placki ziemniaczane! Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na obiad, to koniecznie zaserwujcie to danie swoim najbliższym! O czym należy pamiętać, przy przygotowywaniu placków ziemniaczanych? Z pewnością pierwszą zasadą jest odpowiedni dobór składnika głównego, czyli ziemniaka! Na placki wybieramy duże ziemniaki typu C, czyli te mączyste.

Przykładowe odmiany to: Beryl, Mila, Irga, Barycz, Bryza, Ibis, Koss, Lena czy Salto. Po starciu ich na masę pamiętajmy o tym, żeby nie dodawać zbyt dużej ilości mąki. Na kilogram ziemniaków wystarczą 2 łyżki, do tego jedno jajko, szczypta soli i gotowe. Niektórzy dodają do masy drobno posiekaną cebulkę, ale to już kwestia kulinarnych preferencji. Placki smażymy na dobrze rozgrzanym oleju rzepakowym. Jest również wiele sposobów na podanie placków ziemniaczanych – na słodko z cukrem, z kwaśną śmietaną lub gulaszem. A Wy? Jaki macie przepis na swoje ulubione placki? Smacznego!