fot. Inowrocławianka.pl
#Hello: to wyjdzie Wam na zdrowie!
Jest 318. dzień roku. Będzie chłodno, bo od 2 do 5 stopni w ciągu dnia, jednak temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa. W końcu to listopad, a "Listopad marcowi za rodzica służy i marcowe psoty wróży". Dobre wieści są takie, że ma być bez deszczu! A kto dziś świętuje? Imieniny obchodzą Agata, Damian, Elżbieta, Jan, Józef oraz Mikołaj. Mamy też Dzień Seniora oraz Światowy Dzień Cukrzycy!
2017-11-14, 09:22Kalendarium

Kto się urodził 14 listopada „Posiada umyśl ruchliwy i żywą wyobraźnię.” 177 lat temu urodził się francuski malarz Cloude Monet, 133 lata temu na świat przyszedł polski poeta Leopold Staff. Natomiast swoje 55. urodziny obchodzi dziś Stefano Gabbana - włoski projektant, współzałożyciel znanego na całym świecie domu mody Dolce & Gabbana. A swoje 45. urodziny obchodzi dziś polska piosenkarka Edyta Górniak.

Niezbędnik

Przypominamy, że przed komendą policji przy ul Toruńskiej 13 stanie specjalny ambulans do poboru krwi. Akcja potrwa od godz. 10.00 do 14.00. Oprócz tego, że dziś można zrobić coś dla innych, przypominamy też, że należy zrobić coś dla siebie! Nie zapomnijcie o naszym małym konkursie, w którym do wygranie są dwa karnety na zajęcia na trampolinie! Na zgłoszenia czekamy już tylko do jutra! Więcej w artykule.

Co będzie

O godz. 17.00 w Saloniku Literacko-Artystycznym odbędzie się spotkanie edukacyjne „Dlaczego dotknął mnie zawał serca? Przyczyny, objawy, leczenie”. Spotkanie poprowadzi specjalista w dziedzinie kardiologii, lek. med. Robert Drogowski. Wstęp wolny.

Hello

Światowy Dzień Cukrzycy przypada 14 listopada nie bez przyczyny... Tego dnia urodził się bowiem kanadyjski fizjolog, odkrywca insuliny (odkrył ją ze swoim asystentem Charlesem Bestem), zdobywca Nagrody Nobla - Sir Frederick Grant Banting.

Razem ze Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria" przyglądamy się tej chorobie. W Polsce jest ponad 3 miliony osób chorujących na cukrzycę. Wśród podopiecznych SWP „Flandria” jest obecnie około 15 osób zmagających się z tą chorobą. Jak przyznaje Ewa Błońska - koordynator regionalny stowarzyszenia, z roku na rok tendencja do zachorowalności rośnie, a dużo cukrzyków jest niezdiagnozowanych.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza? Wtedy, kiedy zauważymy większy apetyt, przy jednoczesnej suchości w ustach, wolnym gojeniu się ran oraz tendencji do szybkiego męczenia się i dużej ilości drzemek. Warto jest również wykonywać regularnie badania poziomu cukru we krwi. Jeżeli występuje stan przedcukrzycowy, to wystarczy najczęściej zmienić tryb życia, poprzez dietę oraz aktywność fizyczną.

Natomiast osoby, które mają już stwierdzoną cukrzycę, nie powinny jej lekceważyć i regularnie kontrolować swój organizm. Przede wszystkim wykonywać badania nerek, wzroku, serca i kontrolować stopy. Nie należy bać się wizyt u diabetologa. Należy również stale sprawdzać poziom cukru, by nie doprowadzić do hipoglikemii, czy hiperglikemii. Pamiętajmy, że za duży, bądź za niski poziom cukru dodatkowo obciąża organizm.